Cena realizace nájezdů je z velké části ovlivněna náklady na práci technika a jeho cestovném. Proto zde uvádíme maximum informací, abychom umožnili realizaci nájezdů vašimi vlastními silami.

Jak tedy s naší „stavebnicí“ zacházet?

Vrstvení jednotlivých „pater“

Všechny dílce dánského výrobce Excellent Systems se k sobě připojují plastovými spojovacími díly. Vždy záleží na tom, jestli propojujete rovné dílce (platformy) nebo nájezdové dílce ve sklonu. Více Vám určitě prozradí toto video:

Protiskluzné vložky

Modulární nájezdy by měly být pro použití venku vybaveny ještě protiskluznými gumovími vložkami, které ještě více zvyšují protiskluznost. Ty se umisťují šachovnicově do nájezdových i plochý díků – viz foto níže. I když začne nájezd namrzat, výhodou gumových vložek je fakt, že po došlápnutí na ně jemně propruží a vznikající led tím popraská.

SlipStop_montage_02

cd0c2b4eb4

Upravení do přesné výšky

Pokud se Vám stane, že přidání dalšího „patra“ nájezdů je už příliš vysoké a přitom chcete mít nájezd perfektně zarovnaný s výškou bariéry, můžete dílec velmi jednoduše „snížit“ pomocí seříznutí. Stačí Vám obyčejná pilka.

Přesahující dílec přiložíte k výšce překážky (1) a vyznačíte si na něm úroveň potřebné výšky. Na každém nájezdovém dílci jsou vyznačeny příčné čáry. Ty Vás povedou, až budete díl snižovat řezáním (2). Následně „snížený“ dílec opět fixujte do platformy pod ní pomocí spojovacího materiálu Excellent Systems.

Tilpasning_02

Uchycení do prahu

Tata metoda je jednoduchá a velmi rychlá. Je doporučena pro prahy vyrobené ze dřeva.

Nejprve nájezd otočíte vzhůru „nohama“. Přes volné zářeny vyznačíte tužkou vhodná místa pro uchycení vrutu (1). Do vyznačených míst zašroubujete vrut (2). Následně nájezd pouze nasunete (3).

Dortrinsskrue_02

Gumový „stopper“

Tyto gumové terčíky se používají pro zajištění nájezdu proti posunu po hladkém povrchu. Zejména v případech, kdy nechceme napevno fixovat, ale pouze zajistit proti posunu (mramor, parkety).

Gummiprop_02

Samolepící terčíky

Používají se pro fixaci rampy na hladkém povrchu. Oboustranně lepící páska na terčíku zajistí dostatečnou silou nájezd proti posunu do stran. Před použitím je však důležité, aby byl povrch důkladně očištěn.

Nejprve vložte terčík (stále ještě s krycí fólií) zespodu do nájezdových dílců (1). Odlepte krycí fólii (2). Otočte a umístěte nájezd na definitivní místo a tlačte na nájezd po dobu min. 15 sekund (3).

Pokud jste vše provedli správně, terčíky jsou natolik pevně nalepené, že můžete nájezd zvednout, terčíky zůstanou přilepené, pod nájezdem zametete/vytřete podlahu a opět dílce pouze nasunete.

Pladeprop_02

Cleaning_pladeprop_02

Vodící lišty

Vodící lišty se používají pro fixaci nájezdů ve venkovním prostředí. Umisťující se do orientace tvaru „T“ zhruba 10 cm od začátku rampy.

Vodící lišty nasadíte zespodu do dílců nájezdu. Přes dílec vyvrtáte otvory o průměru 5mm (2,4). Pomocí vrutu s hmoždinkou vodící lišty zafixujete (3,5). Vždy nejprve vyvrtejte jeden otvor a hned zafixujte hmoždinkou. Až následně vrtejte další.

Expansionguide_02

F-Lock

F-Lock je malý čtvreček o velikosti přesně zapadající do otvorů nájezdových dílců. Používá se v těch případech, kdy chcete nájezd přišroubovat k povrchu.

Přes otvor nájezdu vyvrtáte dírů o průměru 5mm (obr. 1). Zasunete hmoždinku (2), přiložíte nájezd (3) a přes F-lock přišroubujete (4).

F_Lock_montage_02

Oboustranná páska

Každý nájezdový dílec je na svém nejnižším konci vybaven rovnou ploškou, na kterou se velmi snadno umisťuje oboustranná lepící páska. Pro opravdu pevné spojení je nutné na nájezd po dobu nejméně 15 sekund tlačit.

(Po tomto spojení nelze pod nájezdem podlahu čistit, proto raději doporučujeme fixaci pomocí samolepících terčíků – viz výše)

Special_tape_02

Čištění

Nájezdy a výplňové dílce Excellent Systems jsou 100% netoxické a neobsahují PVC. Jsou vyrobeny ze stejného materiálu, který se používá pro výrobu plastového nádobí a kelímků na pití. Povrch není porézní a nedrží se v něm bakterie.

Pokud používáte dílce jako protiskluznou plochu např. v koupelnách, je možné dát samostatné dílce do běžné myčky nádobí a nechat absolvovat jeden celý mycí cyklus. Dílce snášení také autoclave (do 130º C).

Venkovní čištění může probíhat třeba takto:

Nohou si stoupnete těsně za spoj mezi dílci a začnete druhou část zvedat. Spojky (tzv. C-locks) zůstanou v dílech na zemi. Odstraníte nečistoty a opět obě části přiložíte k sobě a opatrným našlapováním zafixujete opět k sobě.

Cleaning_matte_02